top of page
Artboard 6-8.png
Artboard 5-8.png

MIKS.TURA łączy wątki klasycznej pracowni architektonicznej z innowacyjnymi, bardzo często autorskimi metodami współ/pracy nad projektem. Forma w jakiej działamy bezpośrednio odzwierciedla naszą filozofię, u źródeł której znajduje się barwny miks:

EMPATII, POKORY, KREATYWNOŚCI, ZRĘCZNOŚCI ORAZ DROBIAZGOWOŚCI.

I - WYWIAD | empatia

empatia

Empatia objawia się  przy określaniu priorytetów. Myślimy o architekturze jako o chłonnym i wdzięcznym tle dla ludzkich aktywności i relacji. Jednocześnie, różne funkcje budynku nadają inne sprzężenia między użytkownikiem i obiektem. Poprzez długą rozmowę w formie wywiadu, staramy się odkryć nieoczywiste potrzeby oraz określić aspekty miejsca, które tworzą jego unikatową wartość.

Dla domów, jest to potencjał przestrzeni do rozgrywania codziennych przygód, takich jak wspólne gotowanie w kuchni z wyjściem na ogród pełen ziół, słoneczny salon w okamgnieniu zamieniający się w poligon wojen na poduszki, czy reprezentacyjna jadalnia z możliwością nagłej zamiany w densflor. Potrzeby i osobowość mieszkańców kształtują  ten potencjał, pozwalając zaistnieć indywidualnym momentom. Z tego powodu, nie wykształciliśmy nigdy jednolitego stylu – domy różnią się pomiędzy sobą tak mocno, jak różnią się ludzie, które je zamieszkują.

 

W przypadku obiektów biurowych i usługowych, jest to mnogość przeplatających się perspektyw i potrzeb – inwestorów, pracowników i klientów.

 

Dlatego, pierwszym etapem współpracy jest próba odnalezienia się nawzajem z inwestorem w sprawie oczekiwań – nie tylko wobec budynku, ale wobec sposobu funkcjonowania i wyobrażenia siebie w nim. Zaprojektowanie dobrze skrojonego programu funkcjonalnego bywa często nieoczekiwanym kluczem do sukcesu.

II - OKREŚLENIE WARUNKÓW | pokora

pokora

Pokora odnosi się do miejsca, w którym ma pojawić się budynek, oraz możliwości, którymi dysponujemy w postaci czasu i pieniędzy.

 

Projektujemy energo-aktywnie, tj. w taki sposób, aby za pomocą rozwiązań stricte projektowych, takich jak zacienianie, dobrze dobrane otwory okienne, rodzaj konstrukcji, akumulacji materiałowej, odzysków energii słonecznej, i wentylacji pasywnej zapewnić obniżone koszta eksploatacji oraz – i w sumie przede wszystkim - zwiększenie komfortu użytkowania. Elementy te wynikają między innymi z ukształtowania terenu, stron świata, wiatrów i zieleni – wpasowujemy się obiektem w otoczenie, z szacunkiem traktując zastany krajobraz.  Myślimy o pieniądzach jako o jednym z narzędzi projektowych, na równi z materiałem i przestrzenią. Oszczędność to jedna strona medalu.

 

Nie mniej ważną jest umiejętność wydawania pieniędzy – na metry, które pracują na siebie, przestrzeń, która cieszy i efekt, który zachwyca. W kontekście budynków biurowych czy usługowych,  myślimy też o tym, aby budynek na siebie zarabiał, a więc starannie wyważamy relację ceny do efektu.

 

Drugim etapem współpracy jest innymi słowy, odpowiednie określenie warunków przestrzeni, czasu i pieniędzy.

III - PROJEKT KONCEPCYJNY | kreatywność

kreatywność

Kreatywność obrazujemy antytezą powiedzenia – nie wynajduje się ponownie koła. My uwielbiamy odkrywać koło na nowo, tyle że w przypadku naszej architektury, kołem mogą być zarówno funkcje pomieszczeń, relacje między nimi, detale czy materiały.

 

Upatrujemy kreatywność w rzeczach dużych i małych – ciekawe zestawienie oczywistych materiałów, nietypowe połączenie funkcji, które wybija rytm funkcjonowania całego budynku, czy nawet w kwestionowaniu najbardziej podstawowych elementów architektury.

Czym jest korytarz – czy może stać się wyjątkowym miejscem? Czym jest ściana - czy ściana może się przesuwać? Czy naprawdę potrzebujemy dachu? No, z dachem nie zadzieramy, poza tym – nie ma świętości.

 

Trzecim etapem naszej pracy jest projekt koncepcyjny. Prezentujemy koncepty w formie rzutów, schematów, modeli, szkiców, kolaży i wizualizacji fotorealistycznych. Rozmawiamy o nich i tłumaczymy każdą decyzję. Zawsze pracujemy do pełnej satysfakcji inwestora, zanim przejdziemy do kolejnego etapu.

IV - PROJEKT BUDOWLANY | zręczność

zręczność

Zręczność jest kluczem do udanej realizacji. Pozwala poruszać się po różnych technikach budowania, aby dobrać takie, która najbardziej odpowiadają konceptowi.

 

Zręczność jest nieodzowna do nawigacji pomiędzy branżystami, aby dom funkcjonował poprawnie. Na tym etapie doprecyzowujemy ostatecznie rodzaj konstrukcji, sposoby zaopatrzenia energii, sposób ogrzewania, odwodnienia, czyli wszystkie te elementy, które powinno być widać tylko wówczas, gdy tego chcemy.

 

Zręczność pomaga w odnalezieniu się w gąszczu prawnych przepisów, ominięciu administracyjnych pułapek i bezproblemowym uzyskaniu pozwolenia na budowę. O polskim prawie budowlanym nie bez powodu krążą miejskie legendy – pomagamy odnaleźć się w papierowym labiryncie i zdobyć wszystkie potrzebne do projektu dokumenty.

 

Czwartym etapem jest sporządzenie projektu budowlanego, którego potrzebujemy, celem otrzymania pozwolenia na budowę.

V - PROJEKT WYKONAWCZY / TECHNICZNY | drobiazgowość

drobiazgowość

Drobiazgowość nie brzmi przebojowo, ale jest potrzebna, aby z aptekarską dokładnością sporządzić projekt w sposób, który pozwoli na dokładną realizację. Opisujemy każdy detal, a kiedy jest potrzeba – konsultujemy go z wykonawcami.

 

Działamy na próbkach materiałów, robimy zestawienia elementów, które będą użyte w projekcie. Jesteśmy obecni w procesie inwestycyjnym do samego końca trwania budowy.

 

Piątym elementem jest projekt wykonawczy wraz z nadzorem autorskim. Bardzo lubimy nasze projekty i nie dajemy ich skrzywdzić w skomplikowanym i trudnym procesie realizacji.

MIKS.TURA oferuje pełen zakres architektonicznych usług dla architektury o różnej funkcji, skali i budżecie.  Każdy projekt jest inny, dlatego omawiamy go zawsze indywidualnie. Poniżej przedstawiamy szablonowy zakres usług:

 

  • Konsultacje potencjału inwestycyjnego działki

  • Opracowanie koncepcji architektonicznej i/bądź/lub urbanistycznej

  • Dokumentacja projektowa potrzebna do pozwolenia na budowę

  • Dokumentacja projektowa o zakresie projektu wykonawczego

  • Współpraca z klientem przy zdobywaniu potrzebnych dokumentów

  • Kontakt z administracją

  • Nadzór autorski

   

Oferujemy również projekt wnętrz dla zaprojektowanych przez nas budynków.
Mamy doświadczenie w tym temacie, dlatego zawsze podczas projektowania architektury, myślimy równolegle o tworzeniu przestrzeni pod ciekawe rozwiązania wnętrzarskie, o rzeczywistych wymiarach mebli, czy o strategicznym rozmieszczeniu otworów okiennych i drzwiowych. Dzięki temu prezentowane przez nas układy zawsze są możliwe do realizacji i ergonomiczne z perspektywy wnętrz.

 

Z miłości do architektury, ograniczamy jednak naszą wnętrzarską działalność do własnych projektów. Traktujemy to wówczas jako możliwość stworzenia spójnej architektonicznej całości. Współpracujemy również chętnie z architektami wnętrz i z otwartą głową podchodzimy do interpretacji projektowanych przez nas przestrzeni.

oferta
bottom of page