top of page
Artboard 6-8.png
Artboard 5-8.png





LOKALIZACJA: Łubianka

DATA: 2019

STAN: w realizacji

podmiejski loft

OSIEDLE MIESZKANIOWE

Projekt osiedla w Łubiance opiera się na równowadze pomiędzy określeniem strefy prywatnej każdego z domów, a efektywnym wykorzystaniem przestrzeni publicznej. Bryły wiat i garaży połączone z budynkami mieszkalnymi zostały oddalone od jezdni o pięć metrów po obu stronach. Uzyskana w ten sposób znaczna odległość wykorzystana została do wytyczenia przyjaznej, publicznej przestrzeni podmiejskiej - miejsca, gdzie dzieci mogą się bawić bez ryzyka potrącenia przez samochód, a pieszy przejść w cieniu i otoczeniu zieleni. Przestrzeń prywatną chroni ta sama bryła wiaty/garażu - po przeciwnej do ulicy stronie wyznacza ona teren tarasu bezpośrednio połączonego z domem z orientacją słoneczną wschód-południe, bądź zachód-południe.

1'.jpg
1.jpg

ABY ZAPEWNIĆ RÓŻNORODNOŚĆ WIZUALNĄ I FUNKCJONALNĄ, OSIEDLE SKŁADA SIĘ Z TRZECH TYPÓW DOMÓW: 

DOM S

S

Dom oznaczony w katalogu literą S jest propozycją parterowego założenia, zamykającego się w 128. Przestronny salon stanowi serce projektu - dzięki strategicznemu umieszczeniu angażuje mieszkańców do wspólnego spędzania czasu, nie generuje dodatkowej komunikacji i prezentuje się od samego wejścia. Dom współpracuje z przestrzenią ogrodu, tworząc strefy o zróżnicowanej funkcji i charakterze. W domu S każde pomieszczenie ma zapewniony bezpośredni dostęp do głównego ogrodu - użytkownicy mogą korzystać z niego razem bądź osobno, w zależności od okazji. Jako projektanci, jesteśmy dumni z tego jak przestronny okazał się najmniejszy z prezentowanych domów. 

s2
akso-s.jpg

DWIE STREFY RELAKSU

Strefowanie ogrodu wokół domu połączone jest z podziałem stref wewnątrz. Salon i jadalnia otwierają się na reprezentacyjny i przestronny taras od południa, podczas gdy sypialnie otoczone są przez kameralny ogród w bardziej prywatnej części działki.

s3

UKŁAD FUNKCJONALNY

fun-s.jpg

CZĘŚĆ DZIENNA

CZĘŚĆ NOCNA

CZĘŚĆ TECHNICZNA

s1

TERMOREGULACJA

termo-s.jpg

ZIMA

LATO

Podcień chroni strefę dzienną przed nadmiernym nasłonecznieniem, a pustka powietrzna dodatkowo zwiększa ochronę przed przegrzewaniem.

Podcień zaprojektowano tak, aby do wnętrza dostały się korzystne promienie zimowego słońca.

s4
s.jpg

M

Dom M to wyważona wielkościowo propozycja o metrażu 164, która prezentuje układ funkcjonalny o klasycznym rozkładzie stref. Sypialnie zostały umieszczone na piętrze, podczas gdy cały parter zajmuje rozległa część dzienna. Układ parteru opiera się na rdzeniu w postaci reprezentacyjnej kuchni z dużą wyspą i wyjściem na taras, oraz głębiej położonej strefie jadalniano-salonowej, z dostępem do bardziej intymnych części ogrodu. Co natomiast definiuje strefę dzienną domu M jest jej otwartość i płynność, oraz fakt bycia otoczoną przez ogród i taras z trzech stron.  Podoba nam się, w jaki sposób zręczność rozkładu strefowania tego domu pozwoliła osadzić codzienność pośród zieleni.

DOM M
m1
akso-m.jpg

DWIE STREFY RELAKSU

Strefowanie ogrodu wokół domu połączone jest z podziałem stref wewnątrz. Reprezentacyjna i przestronna kuchnia otwiera się na taras od południa, podczas gdy salon z jadalnią otoczone są przez bardziej kameralny ogród w prywatniejszej części działki.

m3

UKŁAD FUNKCJONALNY

fun-m.jpg

CZĘŚĆ DZIENNA

CZĘŚĆ NOCNA

CZĘŚĆ TECHNICZNA

m2

TERMOREGULACJA

termo-m.jpg

ZIMA

LATO

Podcień chroni kuchnię przed nadmiernym nasłonecznieniem, dzięki czemu użytkowanie jest komfortowe nawet w najgorętsze, letnie dni.

Podcień zaprojektowano tak, aby do wnętrza dostały się korzystne promienie zimowego słońca.

m4
m.jpg

PARTER

mm.jpg

1 PIĘTRO

L

Największy dom w zestawieniu, oznaczony literą L, zaprojektowany został z myślą o użytkowniku, który ponad wszystko docenia wartość i jakość odpoczynku. Program funkcjonalny, zamknięty w 211 jest bardzo klarowny - pierwsza bryła zawiera w sobie strefę dzienną, a druga - mniejsza, strefę nocną. Przestrzenie tarasowe, powstałe wskutek przeplatania się dwóch form, służą różnym rodzajom relaksu. Dostępny od salonu, służy najlepiej kameralnym spotkaniom przy ognisku, podczas gdy atrium przyległe do jadalni będzie idealne do posiłków pod gołym niebem. Dom L tworzy wyjątkowe tło dla wielu niezwykłych spotkań towarzyskich. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że z większą skalą domu, udało się uzyskać zupełnie nową jakość mieszkaniowej architektury.

DOM L
l1

TRZY STREFY RELAKSU

akso-l.jpg

Strefowanie ogrodu wokół domu połączone jest z podziałem funkcji wewnątrz. Jadalnia otwiera się na reprezentacyjny i przestronny taras od południa, podczas gdy salon ma bezpośrednie wyjście na elegancką, kameralną przestrzeń. Część domu, w której znajdują się sypialnie otoczona jest intymnym ogrodem, do którego wstęp mają domownicy bezpośrednio z własnych sypialni.

l2

UKŁAD FUNKCJONALNY

fun-l.jpg

CZĘŚĆ DZIENNA

CZĘŚĆ NOCNA

CZĘŚĆ TECHNICZNA

l3

TERMOREGULACJA

termo-l.jpg

ZIMA

LATO

Lekka konstrukcja stalowa stanowi podporę pod indywidualnie dobrany materiał zacieniający. Rozwiązanie to chroni strefę dzienną przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Możliwość złożenia materiału zacieniającego pozwala na doprowadzenie pożądanych promieni słonecznych do środka budynku.

l4
l.jpg

ZDJĘCIA Z BUDOWY 

2022

DOM S

zdjęcia
Łubianka-1.jpg
bottom of page